Головна / Сільське господарство

 
  

 

Звіт про виконання паспорта бюджетної програми місцевого бюджету станом на 01 січня 2018 року

***

Паспорти бюджетних програм

 

Паспорти бюджетних програм

 

Паспорт бюджетної програми

 

Паспорт бюджетної програми

 

***

Підсумки роботи агропромислового комплексу Житомирського району

за 2018 рік 

Відповідно оперативної статистичної інформації, станом на 01.01.2019, виробництво сільськогосподарської продукції у 2018 році здійснювали 54 суб’єкти підприємницької діяльності, в тому числі 28 товариств, 5 сільськогосподарських підприємств, 9 фермерських господарств та 2  фізичні особи-підприємці.

Стосовно аграрної участі інших, зареєстрованих в районі юридичних суб’єктів, повідомляємо, що відповідно встановлених термінів подання статистичної звітності, інформація буде відома в березні 2019 року.

У 2018 році зазначеними юридичними суб’єктами агропромислового комплексу району було засіяно 30 тис. га с/г угідь, що на 1,8 тис.га (або 6,4%) більше ніж у 2017 році.

За попередніми (оперативними) даними в 2018 році зібрано більше 98 тис. тонн зернових, у порівнянні з минулорічним врожаєм збільшення становить 3 тис. тонн (або 3,2%).

Середня врожайність з 1 га становить більше 63 ц, тобто залишилася на рівні минулорічної продуктивності. За період врожайності 2018 року зібрано 18,2 тис. тонн сої, що на 2,5 тис. тонн (116,2%) більше ніж у попередньому році та у 3,3 рази більше зібрано ріпаку - 7,0 тис. тонн. Щодо врожаю інших с/г технічних культур, то їх виробництво є в межах минулорічних об’ємів.

Під  урожай  2019 року засіяно більше 8,7 тис. га озимих с/г культур, що на 400 га більше посівів 2017 року (8,4 тис. га).

На кінець звітного року у юридичних суб’єктів АПК району знаходилося 783 голів ВРХ, що на 118 голів або 17,7 % більше минулорічної чисельності. Із зазначеного поголів’я 431 -  поголів’я  дійного стада, яке на 33 голови (108,3%)  збільшилось від 2017 року.

Свинопоголівя на кінець 2018 року є більшим на 131 гол. проти відповідного показника 2017 року і становить 4,9 тис. гол. (104,3%). Дещо меншою проти 2017 року є поголів’я птахів (перепела), всього 147,1 тис. гол. (-52 тис. гол).

За підсумками діяльності суб’єктів тваринництва у 2018 році вироблено 1742 тонни молока, що на 123,8 тонни або 7,7 % більше об’єму 2017 року.

Річний надій молока від 1-ї корови у 2018 році відповідає 5427  кг проти 4788 кг 2017 року. Приріст  продуктивності становить 639 кг або 13,3%.

Також, за 2018 рік збілишилось виробництво перепелиних яєць, що становить 8 млн. шт. (125%) проти 6,4 млн. шт. 2017 року.

У 2018 році отримано 16 тис. гол. приплоду поросят, що на рівні попереднього року. Не вдалося протягом звітного року стабілізувати показник реалізації мяса, який відповідає лише 100,1 тонні проти 213,7 тонн минулого 2017 року.

Орієнтовний обсяг інвестиційних вкладень суб’єктами АПК становить більше 88,2 млн. грн., що на 55 млн. грн. або  165 % більше ніж у 2017 році. В основному, такі кошти біло спрямовано на оновлення і модернізацію  машинно-тракторних парків.

При цьому, у 2018 році є нереалізованими, відповідно проектних потужностей, інвестиційні проекти ТОВ «Профуна» та ТОВ «Мила кізонька Гай». Основними причинами нереалізації, з одного боку, стали певні неузгодження у взаємовідносинах суб’єкта підприємницької діяльності з органами самоврядування, а з іншого - невідповідність фактичного місцезнаходження суб’єкта з місцем реєстрації.

У 2018 році суб’єктами АПК району було використано 1912,2 тис. грн. фінансової підтримки. Зокрема, 1335,2 тис. грн. з державного, 77 тис. грн. з обласного і 500 тис. грн. з районного бюджетів. За попередніми підрахунками, обсяг виробленої аграріями району валової продукції в порівняльних цінах 2010 року перебуває на позначці у 340,6 млн. грн. У порівнянні з 2017 роком, цей показник є більшим на 56 млн. грн. або 19,7 %.

До управління агропромислового розвитку райдержадміністрації в 2018 році не надходило жодної скарги від громадян району – орендодавців с/г угідь, в тому числі і щодо нерозрахунків з ними в частині виплати їм орендної плати. Загальна сума орендної плати становить близькою 53,2 млн. грн., що на 1,5 млн. грн. більше ніж у 2017 році. Рівень розрахунків за оренду земельних часток (паїв) відповідає 99,3 % від загальної її суми.

Впродовж всього 2018 року управління агропромислового розвитку намагалося вживати необхідних заходів щодо задоволення всіх (за формами звернення) звернень громадян.

 

 

***

 Про діяльність агропромислового комплексу району

у 2016 р. і окремі недоліки щодо його стабільності

 

По-різному і для кожного  з нас, і загалом у всіх нас завершився 2016рік. Здійснення мрій і бажань у кожного з нас і у всіх нас відбулося також по-різному, а деякі з них, так і залишилися мріями. Напевно інакше і не буває, і не може бути. Як не може не бути нових мрій, світлих бажань та впевненості і надії щодо їх здійснення.

У році, що минув, перед аграріями району відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації стояли, як амбітні так водночас і прагматично-виважені завдання. Звісно, що насамперед вони стосувалися обсягів і асортименту виробництва с/г продукції.

Забігаючи наперед, слід визнати, що майже із всіма такими завданнями с/г виробники району справилися.

Оскільки основним  і головним засобом на час виробництва с/г продукції в аграріїв є земля (с/г угіддя), то про ефективний стан її використання ми і спробуємо поговорити.

Загальний обсяг с/г угідь в районі перебуває в межах 70 тис. га. На час реформування АПК країни, а з ним і бувших КСП, більше 15,6 тис. селян району отримали право власності на землю площею більшою від 44 тис. га. Такий обсяг відповідає лише 62,9% від загальної площі с/г угідь району. І, якщо за часів радянської влади кожен клаптик с/г угідь був в обробітку, а якщо ні, то все ж був під «пильним оком», то нині, аналіз ефективного  і правового використання угідь можна здійснити лише саме з цього зазначеного обсягу (44 тис. га). Всі труднощі з якими доведеться стикнутися на час проведення усестороннього аналізу ефективного стану використання с/г угідь виникатимуть саме в частині наявності статистичних даних.

Не зрозуміло кому на догоду, але з року в рік відповідні форми статистичних відомостей «зникають», а з ними і можливість проведення необхідного аналізу, який був, є і буде базовим фундаментом при необхідному плануванні чи прогнозуванні, а особливо, на час прийняття своєчасних і відповідальних рішень.

За оперативною інформацією управління Держгеокадастру в Житомирському районі, яка формується працівниками управління на підставі відомостей виконавчих комітетів с/рад (і не тільки) станом на грудень 2016 року с/г підприємствами і фермерськими господарствами, що є активними у своїй діяльності на підставі  укладених більше, як 9,8 тис. договорів оренди у правовий спосіб використовувалося майже 26 тис. га с/г угідь.

Це всього-на-всього 59,1% по відношенню до загального обсягу розпайованих с/г угідь. Однозначно, що це є невідповідністю. Однак, на її усунення, відповідно до нинішніх повноважень районних адміністрацій, сил явно бракує. У свій час,  а саме з 1 січня 2013 р. відповідні повноваження для негайного виправлення подібних ситуацій у нинішніх адміністрацій було забрано. Натомість, значними повноваженнями в частині контролю і відповідальності  за правовим та цільовим використанням наявних земель, а надто с/г угідь, було наділено швидко створені Державні сільськогосподарські інспекції, які за відповідними рішеннями вже 2-й рік не ведуть «свою» інспектуючу діяльність.

Неодноразові бесіди, наради, інші форми співпраці районної державної адміністрації з органами місцевого самоврядування та суб’єктами аграрної діяльності на жаль, поки що також не посприяли об’єктивному відображенні у статистичних формах звітності фактичних обсягів використання  с/г угідь і що всі вони використовуються саме у правовий спосіб.

Прикро. Але за останніми даними моніторингу, який було здійснено управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації, обсяг с/г угідь, що використовуються СПД АПК району при виробництві с/г продукції є не меншим від 36-38 тис. га.

Зважаючи на ніби існуючий земельний потенціал, шляхів і заходів  щодо залучення його до виробництва  с/г продукції, нічого іншого не лишається, як насамперед  заявити в існуючих засобах інформації про такі вільні, ніби ще не займані обсяги с/г угідь для майбутніх, потенційних інвесторів, які перебувають у постійному пошуку таких земель. А це немало, близько 18 тис. га (44 тис. га - 26 тис. га). При цьому, по самих скромних підрахунках, можливе збільшення обсягів виробництва (пшениці) в межах 45 тис. тонн (25 ц/га *18 тис. га).

Нехтувати і не сприяти використанню такого  потенціалу є великим гріхом та недбальством.

Складається враження, що щойно зазначена ситуація  створюється саме існуючими в районі окремими суб’єктами аграрної діяльності та окремими представниками органів місцевого самоврядування. Від таких дій в районі вже є і перші «квіточки», що зовсім «не пахнуть», а навпаки. І не факт, що їх проростанню слугувала саме щойно зазначена ситуація.

Прикрим є те, що як правило, недоліками, що мають місце в діяльності СПД в частині правового використання земель зазвичай встигають скористатися не ті, хто дійсно прагне працювати на селі, а ті, хто використовуючи негаразди  шляхом майбутньої передачі  корпоративних прав (прав оренди) наживає при цьому немалі статки, не гребуючи  при цьому навіть створенням для безпосередніх власників  земельних часток (паїв) таких договірних умов, коли останні і на тривалий час зовсім не матимуть змоги використовувати свої права в частині розпорядження землею.

Тому, сприяння у використанні насамперед  с/г угідь лише у правовий спосіб є завданням №1 у новому 2017 році для управління агропромислового розвитку райдержадміністрації та СПД всього АПК району.

За майже  з’ясованими даними, які на жаль не скоро  будуть відображені у статистичних інформаціях, зокрема (Ф 29 с.г.) у 2016 році аграріями району задекларовано валовий збір урожаю ранніх  зернових в заліковій вазі в межах 36,0 тис. тонн, що проти 2015 року є більшим на 15,5 тис. тонн (175,6%) (20,5 тис. тонн).

Приріст значний і втримати досягнутий рівень та ще й дещо збільшити його у 2017р. буде нелегко.

А, враховуючи обсяг виробництва зернових і зернобобових культур у році що минув, то він у заліковій вазі є на рівні 63,2 тис. тонн, що на 21,7 тис. тонн (152,3%)  також є більшим.

Середня урожайність зернових і зернобобових культур у 2016р. при цьому склала 46,8  цнт проти 38,7 цнт у 2015 р. (120,9%).

Як і в попередні роки, лідером з виробництва цих необхідних видів продукції (як за обсягом так і за продуктивністю) є СТОВ «Ліщинське», що є одним із структурних підрозділів компанії «Agro Generation», директор О.В. Мазур. Обсяг виробництва зернових і зернобобових в товаристві становить більше 18 тис. тонн, що відповідає 28,5% всього валового збору. Завжди поруч і в лідерах є ПП «Миролюбівське», директор В.І. Швець (5,3 тис. тонн), СПП «Лад», директор О.О.Баранюк (6,1 тис. тонн).

В році, що минув, найвища урожайність озимої пшениці в 100 цнт/га була задекларована  ТОВ «Житомирщина Агро», директор О.О.Божок. Валове виробництво зернових та зернобобових  у 2016р. за інформацією директора товариства відповідає 7,4 тис. тонн.

Одним із недоліків, що був характерним для аграрної діяльності  у 2016р.  в рослинництві стало те, що мало місце порушення вимог Постанови КМУ від 11.02.2010р. № 164 в частині дотримання оптимального співвідношення культур в сівозмінах. Зокрема, по посівних площах соняшнику, питома вага якого в структурі всієї посівної площі становила 14,3% проти допустимої (в середньому, враховуючи природно-кліматичні зони) у 3,8%.

В певній мірі, такий стан дій аграріїв обумовлений і пояснюється виходом із ситуації, що склалася із-за загибелі більше як 1,2 тис. га озимого ріпаку на площах саме якого і  було посіяно раніше не прогнозовані в такій кількості площі соняшнику передбачаючи забезпечення дохідності від аграрної діяльності у 2016 р.

Із всіх, більше 80-ти юридичних суб’єктів АПК району якими забезпечувалося активне ведення аграрної діяльності, веденню тваринництва приділялася увага лише у 8-ми господарствах. Саме в них на кінець 2016р. було зосереджено 724 гол. ВРХ, з яких 57,7% або 418 голів належало стаду корів. В цілому, загальну чисельність ВРХ в порівнянні з минулим 2015 р. збільшено на 140 гол. Заслуговує на увагу те, що  87,9% у прирості поголів’я ВРХ належить саме збільшенню стада корів (+123 гол.).

Найбільше ВРХ чисельністю у 418 голів зосереджено у ТОВ «Вертокиївка», директор Хоменко Д.Г, в якому 57,4% або 240 голів дійного стада. Чисельність стада  ВРХ у 2016 р. товариством збільшено  на 63 голови з яких 36 корів.

Дане товариство є учасником використання у 2016 р. стимулюючих заходів державної програми щодо збільшення чисельності маточного поголів’я ВРХ.

2-е і 3-тє  місця за чисельністю поголів’я ВРХ  в районі належить  ФГ «Лука-Агро» (А.В. Якімець, с. Лука) і ФГ «Сан-Санич» (О.О.Вітенко, с. Улянівка) в яких зосереджено по 103 і 90 гол. ВРХ відповідно, де 24 і 80 гол. належить саме поголів’ю корів.

Поруч із дією державного стимулювання щодо збільшення  поголів’я корів і нетелів, у 2016 році діяли і районні програмні заходи такого стимулювання. На превеликий жаль, участь в них було взято лише 1-м суб’єктом аграрної діяльності. В результаті, із можливих фінансових стимулюючих з районного бюджету  коштів  в сумі майже 700 тис. грн освоєно було лише 287 тис. грн (58,4%).

Є надія, що у 2017р. бажаючих взяти  участь у стабілізації і розвитку тваринництва стане більше, адже дія програмних заходів передбачена до 2020 р.

Щодо свинопоголів’я, то поки що немає рівних ТОВ «Екогенетикс» (Ю.В.Розанов, с. Головенка), в якому на високотехнологічному сучасному рівні доглядається більше 1200 свиноматок з метою отримання генетично-високопродуктивного молодняку свиней з подальшою їх реалізацією  (по усьому світу) кожного поросяти вагою в 25-30 кг і які за збалансованою годівлею та належним доглядом впродовж 4 місяців здатні забезпечувати приріст власної ваги до 110-120 кг.

Подібно до ТОВ «Екогенетикс» розпочинає свою господарську  ходу після реконструкції тваринницьких приміщень і ТОВ «Агро-Холдінг» (в.о. директора М.А.Опанасенко, с. Дубовець) вибравши виробничим напрямком  відгодівлю свиней, чисельність яких на кінець 2016 р. є в межах 600 голів.

Щодо птиці, то пальма першості,  як і в попередні роки, належить ФГ «Миколай» (директор М.С. Кузьменко, с. Барашівка)

Приріст поголів’я птиці за 2016р. становить 22 тис. гол, що посприяло формуванню загальної їх чисельності у 92,1 тис. гол. Це є більшим на 31,5% до наявного поголів’я на початок 2016року.

Обсяг  яєць, які було отримано у 2016р. становив 6,3 млн. шт.

За 2016 рік було в районі надоєно від стада корів 1410,1 тонн молока, що є більшим  на 130 тонн або 10,2% проти минулорічного об’єму (1280,1 тонн).

Найбільша питома вага у цьому об’ємі належить ТОВ «Вертокиївка» - 67,2%, що відповідає об’єму у 947,6 тонни.

Майже однакові об’єми річних валових надоїв молока у 2016 р. були  отримані ФГ «Шателюк» (І.І.Шателюк, с. Іванківці) і ФГ «Лука-Агро» (А.В.Якімець, с. Лука) 124,6 і 124,5 тонн відповідно. Однак, якщо  ФГ «Шателюк» такий надій  молока впродовж року  було одержано від 57 корів, то у ФГ «Лука-Агро» лише від  24 голів і саме із-за того, що річний надій  від корови у ФГ «Лука-Агро» відповідає 5188 кг, який до речі, на 334 кг є більшим до минулого 2015 р. У ФГ «Шателюк» такий надій відповідає всього лиш 2653 кг.

В цілому, по району, середній надій молока  від 1-ї корови за 2016 рік  становить 5403 кг проти 3710 кг у 2015 р. Річний  приріст продуктивності становить 45,6%  або 1693 кг. Такі обсяги є досить самодостатніми і завданням у 2017р. має бути збереження досягнутого  і дії щодо відповідного  нарощення.

Майже на однаковому в порівнянні із 2015 роком рівні перебуває показник вирощування м’яса. Він у 2016р. становить 682 тонни (96%до 2015р.), а об’єм реалізації всіх видів м’яса в живій вазі в порівнянні з минулим 2015 роком (369,1т) у 2016році становить всього 58,2 % або 215 тонн. Тобто, на 154,1 тонни  меншим.

Є надія, що у цьому 2017 році не лише останній, а й всі інші показники господарювання в тваринництві будуть більш самодостатніми. Для цього, у 2016 р. в противагу всім останнім не менш як 10-ти рокам за ініціативи і одностайного погодження райдержадміністрацією та депутатами районної ради було затверджено програмні заходи щодо стабілізації і розвитку АПК Житомирського району на період 2016-2020рр.

Фінансове сприяння повинно  забезпечити впродовж дії Програми відповідне стимулювання розвитку галузі, в якій немале місце відведено не лише стабілізації рослинницької і тваринницької галузей, а й кооперативному руху та самій кооперації, які мають сприяти  розвитку саме ОСГ.

Слід відмітити, що 2016 рік набув виважених і помітних рис в частині потужного енергоозброєння в існуючих організаційно-правових формах організації праці. І, насамперед, за рахунок придбання ними сучасної, високопродуктивної на жаль не українського походження техніки, зокрема тракторів, комбайнів, ґрунтообробної та посівної. Все це в подальшому, сприятиме своєчасному забезпеченні щодо якісного виконання агротехнологічних операцій за будь-яких примх природи, що мають місце в останні роки.

У 2016 році, як ніколи, стало очевидним, що розвиток агробізнесу неможливий без обов’язкового дотримання законодавчих вимог, особливо в частині 100%-го дотримання вимог земельного законодавства,особливо в частині державної реєстрації договорів оренди, що за будь-яких обставин є насамперед певним гарантом впевненості і безпеки агробізнесу.

За будь-яких інших оцінок, не стане заперечень і щодо того, що і в 2016 році саме нашим селянам-природним аграріям належить левова частка участі у продовольчому забезпеченні захисників країни – учасників АТО.

Не варто нехтувати, а скоріше активно посилювати та прискорено вводити (впроваджувати) участь існуючих аграрних суб’єктів району у поліпшенні нинішніх соціально-побутових, спортивно-оздоровчих та побутових умов на селі, їх обов’язкової та ініціюючої участі у заходах по патріотичному вихованні молодих українців.

Водночас, і це також слід  визнати, що завдяки змінам у податковій і фіскальній політиці в результаті  чого місцеві бюджети стали більш наповненими за рахунок додаткових фінансових надходжень у 2016 році було виконано на сільських територіях значний об’єм не тільки суто  сільськогосподарських завдань. А, й тих завдань, які впродовж років мали б виконуватися або виконувалися у певний спосіб за рахунок державного бюджету (ремонти доріг, пільгове перевезення і т.п.).

Не зовсім виважені, а скоріше не сприятливі  кроки в аграрній стратегічній політиці призвели до  впровадження дії спец режиму ПДВ, значного (подібних аналогів такого різкого зростання в світі немає) росту плати за землю, що не аби як вплинули на економічний та морально-психологічний стан аграріїв. Однак виважені і помірковані, неодноразові прагнення селян у відстоюванні своїх прав в певній мірі посприяли тому, що дію спец режиму ПДВ відмінено і повернуто до здорового, зрозумілого і корисного для всіх стану.

Завершуючи, хочеться в черговий раз нагадати керівникам – власникам аграрних формувань району про те, що настає пора задуматися над веденням органічного виробництва с/г продукції, щорічним удобренням орендованих земель за рахунок зеленої сидерації і органіки - побічної продукції тваринництва, Про те, що тваринництво має стати якщо не на чолі аграрної  діяльності, то поруч і в кожного аграрного суб’єкта.

Значної уваги в аграрній діяльності заслуговує в останні часи почуття впевненості, яке аграрному бізнесу забезпечить і сприятиме найактивніша участь с/г формувань в поліпшенні матеріального і духовного життя селян та їх дітей. Відкриття на селі нових виробництв, а відтак і створення нових робочих місць з гідною зарплатнею. Звісно, що цьому сприятиме власно перероблена с/г продукція і її особиста реалізація, що окрім  іншого сприятиме і додатковим фінансовим надходженням.

Переконаний і впевнений, що все це і багато іншого не лише до снаги керівникам с/г підприємств та головам селянських фермерських господарств, а й під силу.

Бажаючи успіхів у шанованій і вельми нелегкій праці, сподіваюсь на надходження до райдержадміністрації ділових і конструктивних пропозицій від всіх без винятку бажаючих громадян району.

 

Начальник управління АПР райдержадміністрації,

голова постійної комісії районної ради з питань АПК,

 земельних відносин та екології

В.М. Оржехівський

 

***

Агропромисловий комплекс району

 

 

А. Ресурси. Стан виробничої діяльності.

 

Для ведення за відповідними напрямками аграрну діяльність, в Житомирському районі є більше 72,5 тис. га с/г земель, яких 97,7 % або 70,8 тис. га становлять сільськогосподарські угіддя серед яких, більше 54,5 тис. га  з цих угідь або 77 % належить ріллі. Всі ці земельні ресурси розміщені у 2-х природно-кліматичних зонах, Лісостеповій і Поліській.

В недалекому минулому, ці природно – кліматичні зони були  визначальними у виборі спеціалізації та виробничих напрямків  суб’єктами  сільськогосподарської діяльності.

Так, для Лісостепової зони характерним у спеціалізації було зерновиробництво із розвиненим  цукробуряківництвом в рослинництві та молочно – м’ясне скотарство у тваринництві. На належному рівні в цій зоні було і овочівництво . В той же час, для сільгосппідприємств Поліської зони характерними рисами їх діяльності було розвинене льоно – та хмелевиробництво із  розвиненим картоплярством в рослинництві  і м’ясо- молочним виробництвом в тваринництві .

Різноманітність ґрунтоутворюючих і підстилаючих порід, рельєфу та  інших чинників, обумовлюють різноманітність ґрунтового покриву території району, про що можна судити по  структурі  та характеристиці  грунтів, зокрема :.

Структура та характеристика ґрунтового покриву :

НАЙМЕНУВАННЯ ГРУП ҐРУНТІВ

% В СТРУКТУРІ

С/Г УГІДЬ

Дерново-підзолисті

39,6

Опідзолені

13,4       

Чорноземи типові

15,9

Лучні чорноземи

7,7

Чорноземно - лучні

7,1

Болотні

4,1

Дернові та лугові

12,1

Виходи порід

0,1

 

Еколого-агрохімічна оцінка ґрунтів в середньому 40 балів, в тому числі:

Лісостеп  52

Полісся    30

 

Річна кількість опадів близько 560 мм.

Станом на 1 червня 2016р., виробництвом с/г продукції  в районі зайнято більше 24 тис. особистих підсобних господарств, 80 фермерських господарств і більше  47 різних за своїми організаційно-правовими формами с/г підприємств (ТОВ, СТОВ. ПП, і т.п.)

Загальна середньорічна чисельність  працівників, що зайняті  в АПК району юридичних осіб наближено  становить  600 осіб.

В силу майже постійних і щорічних змін, нововведень в правилах ведення аграрної діяльності, відсутності достовірної  звітності, та майже  повної безвідповідальності за її достовірність  перед суспільством надто складно визначити із найбільшим ступенем вірогідності стан такого ведення, як складно і сприяти та вживати  необхідні заходи щодо поліпшення  і подальшого розвитку АПК в т.ч і його вдосконалення.

Не меншої  ваги при цьому та однією із причин стримування необхідного і можливого сприяння сьогодні є відсутність певних повноважень в органів влади та органів місцевого самоврядування.

Поряд з цим, за підсумками  діяльності юридичних осіб АПК району виробництво валової продукції (в порівняльних цінах 2010р.) у 2015р. становило 199,6 млн.грн., що проти 2014р. є на 50,8 млн.. грн.. (34,2%) більшим.

Найбільша частка виробленої продукції при цьому належить продукції рослинництва 183,0 млн. грн. (91,7 %).

Питома вага продукції тваринництва  знаходилася на рівні  16,6 млн. грн. або 8,3 %.

Із загальної маси виробленої с/г продукції, з  врахуванням джерел її надходження на продовольчі ринки, більше 87 % виробництва продукції рослинництва  забезпечується серед юридичних суб’єктів АПК району.

А, щодо цього в частині виробництва тваринницької продукції, то майже 90 % з лишком її виробництва належить фізичним особам району. Тобто, селянам.

Для отримання у 2016р. урожаю с/г культур, по всіх категоріях господарств їх було посіяно на площі  в 43,8 тис. га з яких більше 32 тис. га серед існуючих юридичних суб’єктів.

В структурі посівної площі с/г підприємств і фермерських господарств АПК району із посіяних восени 2015р. на весну 2016р. збереглося лише 6 тис. га  озимих, в т. числі і 5,9 тис.га зернових.

Із 2,1 тис. га посіяного восени 2015р. озимого ріпаку, до збирання належало всього  430 га, або 19,9 % від посіяного.

Загальна площа зернових (враховуючи і ранні) з якої передбачалося отримання урожаю у 2016р. становила 14,6 тис. га, що на 3,8 тис. га більше проти минулого 2015р.

Більше наочно про нинішній стан аграрної діяльності району в рослинництві, можна ознайомитися  за даними наведеної нижче таблиці.

 

Порівняльний стан ведення аграрної діяльності в рослинництві юридичними суб’єктами підприємницької діяльності АПК Житомирського району у 2016р.

№ п/п

Сільськогосподарські культури

Посівна площа

Урожайність ц/га

Валовий збір, тонн

2015

2016

відхилення

2015

2016

відхилення

2015

2016

відхилення

1

Зернові (без кукурудзи)

5400,4

9961

4561

37,9

50,2

12,3

20453,4

500042

479589

В т.ч. пшениця

3191,6

4176

984,4

37,8

49,3

11,5

12059,0

205877

193818

          жито

98,0

395

297

20,3

46,3

26,0

199,0

18289

16290

          ячмінь

1806,0

2680

874

41,9

42,6

0,7

7574,0

114168

106594

          овес

304,8

403

98,2

20,4

24,5

4,1

621,4

9873,5

9252,1

2

Гречка

398,5

1683

1285

4,5

11,3

6,8

165,5

19018

18852

3

Кукурудза на зерно

4945,0

4611

-334

41,5

86,4

44,9

20512,4

398390

377878

4

Соняшник

1696,0

3967

2271

25,3

26,6

1,3

42908,8

105522

62613

5

Соя

9181,5

6858

-2324

18,3

20,3

2,0

16766,3

139217

122451

   

На час завершення комплексу  збиральних робіт у цьому році наведені прогнозовані  та оперативні показники будуть уточнені, з врахуванням статистичної державної звітності.

Доречним буде відмітити, що стабільне ведення аграрної діяльності  в районі характерне для таких с/г підприємств, як СТОВ «Ліщинське» (О.В.Мазур), СТОВ «Млинище» (В.М.Гоменюк), СПП «Лад» (О.О. Баранюк), ПП «Миролюбівське»  (В.І.Швець), ТОВ «Озерянка» (О.П.Сітак), ТОВ «Вертокиївка» (Д.Г.Хоменко). ПП «Глибочанське-ОСМВ» (А.В.Міненко), ТОВ «Сатурн-Агрос» (Старий В.М.).

Поступово, з року в рік, збільшуються площі під виробництво овочів та картоплі.

Лідерство в цьому виробничому напрямку перейшло із території Левківської сільської ради на територію Сінгурівської, де самодостатні види на врожай названих культур в минулому і ц.р. є у  ТОВ «Анна-Ланд» (Ван Дайк Еверт), ФГ «Двірець» (Л.Л. Райський), ФОП Кузьмінчук В.В.

Не поступається показниками продуктивності і обсягів виробництва овочевої продукції і новостворене  ФГ «Украгродар» (І.А. Тітаренко), що забезпечують  виробництво овочів та картоплі на території Коднянської сільської ради.

На сьогодні, можна з впевненістю сказати, що і в цьому  році найвагоміший врожай ранніх зернових вирощено у:

СТОВ «Ліщинське» - більше 13 тис. тонн,

ТОВ «Житомирщина Агро» - більше 5,8 тис. тонн,

ПП «Миролюбівське» - більше 4,1 тис.тонн.

Як і в минулому 2015р. так і і цьому році належна фахова увага виробництву хмелю приділяється у ТОВ «Вертокиївка-Хміль» (Ю.З.Щирський)  в обробітку якого знаходиться 74 га хмеленасаджень, у ТОВ «Украгротехтрейд» (О.П.Макуха), яким ще забезпечується догляд 20 га хмеленасаджень.

За певних, необ’єктивних причин, в цілому по-району не вдається стабілізувати та розпочати нарощення виробництва продукції тваринництва, особливо в існуючих с/г підприємствах та фермерських господарствах. Продовжує скорочуватися поголів’я худоби, насамперед ВРХ,  і в особистих підсобних господарствах громадян.

Для порівняння показників виробництва тваринницької продукції є можливість порівняти їх за період 6-ти місяців 2015 і цього 2016р. зокрема:

                                                                    2015         2016              +,-

Наявність поголів’я ВРХ, гол.

646

775

129

в т.ч. корів

346

404

58

Свинопоголівя, всього гол.

4018

3986

-132

в т.ч. свиноматок

981

1248

267

Птахопоголівя (перепели) всього, тис. гол

70

87

17

Виробництво молока всього, тонн

794

801

7

Надій на 1 корову, кг

2302

3070

768

Реалізація мяса (жива вага), тонн

211

109

-102

Вирощування мяса (жива вага), тонн

390

305

-85

Виробництво яєць, млн. шт

3,8

5,9

2,1

 

Лідером з виробництво тваринницької продукції залишається ТОВ «Вертокиївка» (Д.Г. Хоменко), яким впродовж  2015 і 2016 років продовжується проведення реконструкції тваринницьких приміщень, спорудження нових кормових об’єктів і системи водозабезпечення.

2016 рік є відмінним від попередніх. Насамперед щодо розуміння керівним складом району необхідності  обов’язкової фінансової підтримки суб’єктів АПК району, беззаперечно при цьому розуміючи  відносно ризикований характер  та особливості ( особливо природного змісту) ведення підприємницької аграрної діяльності.

За ініціативою Житомирської райдержадміністрації та одностайною підтримкою депутатів  Житомирської районної ради в районі вперше за останні 10 років прийнято «Програму стабілізації і розвитку АПК Житомирського району на період 2016-2020р.» Заходами програми на районному рівні передбачається освоїти  до 1 січня 2020 року біля 27,8 млн. грн., де левова частка  фінансової підтримки приходиться на розвиток тваринницької галузі, розвиток кооперативного руху, механічній модернізації і т.п.

 

Б. Основні  напрямки діяльності АПК

· всебічне сприяння по  залученню вітчизняних та іноземних інвестицій і бюджетних ресурсів для забезпечення гармонійного і симбіотичного розвитку двох основних галузей сільськогосподарської діяльності, рослинницької та тваринницької;

· вжиття необхідних організаційних заходів по  збільшенні чисельності високопродуктивного поголів’я худоби та птиці  та створення  умов по забезпеченні власного його відтворення;

· організаційне і фінансове сприяння СПД і фізичним особам в збільшенні обсягів виробництва молока та м’яса, в т.ч. і м’яса птиці;

· пропагування і усестороння підтримка діяльності СПД АПК спрямованих на органічне виробництво с/г продукції;

· організаційно-методичне сприяння розвитку кооперативного руху та дії на його основі відповідних форм кооперації на селі;

  · бюджетна підтримка організації функціонування нових переробних підприємств та всебічне сприяння розвитку існуючих, з переробки  с/г продукції,в т.ч. фруктів і ягід, а особливо лісового походження;

 

В. Потенційні можливості розвитку АПК та причини, що стримують його реалізацію.

На початку ХХ століття в результаті реформування аграрного комплексу країни в т.ч. і в районі, із вищезазначеного обсягу наявних в районі с/г угідь (70,8 тис. га), до приватної із колективної форми використання «перейшло» 44,0 тис. га, що становить 62,1 % в порівнянні до загальної їх кількості.

За всі роки ведення аграрної діяльності на умовах оренди, Орендарями  не було забезпечено використання  цих угідь в повному їх обсязі. У 2016р. орієнтовний обсяг використання  с/г угідь на умовах оренди може бути в межах 32 тис. га, що становитиме  72,7 % до розпайованих.

Основною причиною, що не дозволяє визначити  з найбільшою вірогідністю дійсний обсяг використання земель є:

По-перше, по-друге і т.д існування недолугої, низько фахової і безвідповідальної системи звітності і контролю за станом використання с/г земель та існуючі, а особливо ті, що вступили в дію з 1.01.2013 року шкідливі для економіки країни правила використання с/г угідь (надто, їх державна реєстрація) і повноваження  по розпорядженню с/г землями щодо надання їх у використання. Саме із-за дії  введених з 1.01.2013р. правил поведінки  із земельними ресурсами в районі існує достатньо нездорових та не правових фактів їх використання. З метою врегулювання таких порушень до вищих органів влади було надіслано чимало звернень з відповідними пропозиціями.

Розташування, ще  не до кінця зруйнованих тваринницьких приміщень навколо обласного центру є достатньо важливим потенційним ресурсом, де реконструкція і модернізація достатньо швидко могли би стати додатковим джерелом збільшення виробництва вітчизняної тваринницької продукції  на рівні 30-50 % до існуючих, досягнутих обсягів.

По-скільки, термін окупності інвестицій в таку реконструкцію і модернізацію може бути не менше 3 років,  щорічний диспаритет цін, повна монополізація переробки с/г сировини і кабальність умов на час отримання кредитних ресурсів, давно і небезпідставно стримують більшість керівників існуючих с/г підприємств (і не тільки) з прийняттям рішення щодо ефективності ведення  поряд з рослинницькою галуззю  тваринницької.

Стримування розвитку  виробництва с/г продукції на сьогодні відбувається і завдяки значним, неподібним в світі  змінам у  фіскальній політиці, зокрема умовам плати СПД за користування землею та дії спец режиму ПДВ в АПК.

Значним потенційним резервом і поки що таким, який знаходиться на недостатній позначці можливого розвитку є розширення цільового використання земельних угідь, які перебувають  у використанні особистих підсобних господарств. Насамперед, в плані їх розширення з метою збільшення асортименту виробництва с/г продукції. На цей випадок, найефективнішою формою організації праці могла би стати  дієва  кооперація селянської праці у вигляді  функціонування різного роду кооперативів.  Кооперативів, характерною і відмінною від існуючих рисою яких мусять стати насамперед особисті бажання та прагнення самих її членів.

Особливої уваги при цьому заслуговують такі види кооперативної діяльності  як, виробництво, переробка і збут овочів, ягід та фруктів, маючи на увазі і лісові.

Розкриттю ще далеко не всіх названих потенційних можливостей в районі в певній мірі сприятимуть передбачені заходи вище  названої Програми.

 

 

 

 

 Розпорядження голови районної державної адміністрації від 18.07.11 № 708 "Про нормативи доходів громадян від земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі та від земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого селянського господарства, садівництва і городництва, сінокосіння та випасання худоби".

 

 Нормативи доходів громадян району від земельної частки (паю) з розрахунку на 1 га в розрізі селищної та сільських рад

footer-img